LenkaBilaBlogMoudra od jiných lidí, která mne zaujala ...

Léčivá moc zimy a jak ji využít pro své zdraví i duchovní růst

Publikované 29.11.2017 v 13:18 v kategórii ZDRAVÍ, prečítané: 27x

Ano, zima je doopravdy tady. Možná ze studeného počasí nejste nadšení, ale já mám pro vás dobrou zprávu. I zimou se dá proplout v radosti a ještě k tomu ji můžeme využít pro své zdraví i osobní růst. Dnes pro vás mám pár tipů, jak na to.

Nalaďte se na vlny přírody

Věřte mi, že my lidé jsme s přírodou spojeni mnohem více, než se nám na první pohled může zdát. Příroda má, stejně jako my, určité cykly a vybízí nás k tomu, abychom ji následovali. Právě proto nám v zimě chutnají jiné potraviny, než v létě a také se v jednotlivých ročních obdobích cítíme v různém psychickém rozpoložení. Prvním krokem je tedy určité naladění se na rytmy přírody a hluboké uvědomění, že jsme její součástí.


Tip pro vás: Zkuste vyrazit do zimní přírody a jen ji pozorovat. V čem je oproti létu nebo podzimu jiná? Jaké tiché poselství vám předává? Nalaďte se na přírodu do té míry, jako byste byli zcela její součástí. Otevřete své srdce a propojte se s ní.Zima jako spořící období

V minulém týdnu jsem byla na zajímavé přednášce o bylinných elixírech a přednášející nám dala hezké přirovnání. V oblasti financí máme spořící účty a jsme schopni přemýšlet o naší finanční budoucnosti, děláme si zásoby. Proč to nedělat stejným způsobem i se zdravím? Zima je právě tím obdobím, kdy bychom si měli vyloženě nahrabat energii, kterou poté budeme využívat v dalších obdobích roku.


Tip pro vás: Soustřeďte se tedy na činnosti, které vás dobíjí energií a zároveň ji nevyčerpávejte tolik, jako například v létě. Je zcela v pořádku, když máte větší potřebu spánku a je vám dobře v teple domova.


Zima je obdobím bilancování a soustředění se na sebe

Podle čínské medicíny se k zimě váže černá a tmavě modrá barva, kterou bychom na sobě měli nosit a zároveň jíst potraviny, které jsou nositelem těchto barev. A není to náhoda. Právě v zimě máme tendenci být více uzavření, soustředit se na sebe a svůj vnitřní svět, bilancovat nad koncem roku a zabývat se plány pro rok nový. Tmavé barvy nám k tomu dopomáhají, protože stahují energii k nám, do našeho středu. Je tedy v pořádku, když máte chuť být v tmavých barvách.


Tip pro vás: Využijte zimy k tomu, abyste byli sami v sobě, takzvaně “doma”. Můžete trávit více času o samotě, přemýšlet o svém životě a svých touhách.


Zaměřte se na ledviny

Pro zimu jsou ledviny klíčovým orgánem. A jsou to právě ledviny, které jsou rezervoárem pro naši životní energii, která zde sídlí. Na začátku života jí dostaneme určité množství od našich předků a během života ji postupně vyčerpáváme. V zimě je tedy péče o ledviny na prvním místě, jen jim dopřejte, ať si odpočinou a zároveň jim dávejte co nejvíce výživy. Nebojte se toho, že nějaké to kilo přiberete, protože ledviny potřebují větší tukovou ochranu.


Tip pro vás: Kupte si starého známého františka (ano tu láhev, která se naplní horkou vodou) a když budete doma sedět v teple, přiložte jej k ledvinám.


Dobrou funkci ledvin poznáte podle toho, že máte dobrý sluch, pevné kosti, lesklé vlasy i pokožku.


Jak tedy ledviny podpořit?

Na závěr článku tady pro vás mám pár tipů z oblasti zdravého jídla a bylinek, po kterých vám ledviny poděkují.

 • černá čočka
 • červená řepa
 • fazole
 • zvěřina
 • červené víno (v rozumném množství 
 • borůvky
 • lilek (podporuje navíc činnost dělohy)
 • čínská bylinka Rehmania (vyživuje ledviny a dopuje nás energií)
 • teplé polévky a zázvor (zahřívají nás)
 • Goji semínka
 • tinktura z lichořeřišnice (čistí močové cesty, které jsou párovým orgánem ledvin)

Nezapomeňte v zimě na jeden aspekt, a tím je TEPLO. Tělo doopravdy právě teď potřebuje energii nabírat a zároveň šetřit s jejím výdejem a přílišná zima tomu nenahrává. Dopřávejte tedy svému tělu teplé polévky, pečené pokrmy, bylinné čaje.


Zaměřte se na druhou čakru

S orgánem ledvin je úzce propojena druhá čakra, která se nachází mezi pupíkem a spodním koncem páteře. Její barva je oranžová a když nám nefunguje optimálně, velice často trpíme nejen na záněty močového měchýře, ale také nás trápí hormonální nerovnováha. Z hlediska psychiky nás mohou trápit nevyrovnané emoce, ztráta chuti na sex nebo pocity nedostatečného bezpečí. Zapátrejte tedy v chytré literatuře a svoji druhou čakru harmonizujte.


Tip pro vás: “Nebojte se tedy podpořit vnitřní mantrou – Jsem v bezpečí a plně projevuji své pocity”

Přeji vám, ať je pro vás zima blahodárnou částí roku, díky které do svých ledvin naspoříte velké množství energie. Bude se vám pro očistné jaro hodit!


ZDROJ: www.lenkacerna.cz