Co se děje v lidském těle ve studené sprše
Publikované 01.12.2019 v 22:22 v kategórii ZDRAVÍ, prečítané: 65x

Za prvé, dochází k prudkému zúžení cév, zejména v periferních obvodech nohou a rukou. Krev je tím nucena kolovat mnohem větší rychlostí. Tímto způsobem tělo chrání činnost životně důležitých orgánů v hrudi a v krajině břišní a krev posílá přednostně jim. V důsledku těchto změn se jednoznačně zlepšuje krevní oběh v celém těle. Stěny tepen a žil se zpevňují, krevní zásobení jako celek se optimalizuje, zvyšuje se celkový výkon kardiovaskulárního systému.
Za druhé, prudce se stahují svalová vlákna celého těla. Stahy svalstva pohánějí lymfatický systém, který má na starosti odvádění odpadních látek z buněk. Studená sprcha tedy výrazně povzbuzuje výkon této soustavy, posiluje proudění lymfy, to jest odvádění toxických látek a celkový buněčný metabolismus.
Za třetí, studená voda stimuluje mozkovou kůru a zlepšuje činnost celého mozku. Zvyšuje se aktivita myšlenkové činnosti, soustředěnost a rozhodovací schopnosti. Výzkum prováděný na Univerzitě ve Virginii navíc ukázal, že studená sprcha povzbuzuje produkci hormonu noradrenalinu, jehož nedostatek vede ke vzniku depresí. Stoupá činnost celé endokrinní soustavy, zlepšuje se kvalita produkce zejména mužských pohlavních žláz.
Za páté, studená sprcha prohlubuje dýchání. Každá tělesná buňka je více nasycena životadárným kyslíkem, což působí proti pocitům únavy a ospalosti. Pracovní výkon se zvyšuje. Jste plní energie a duševní pohody.
Za šesté, tělo vystavené chladu se snaží zahřát posílením metabolismu a spalováním tuků, které jsou nejdříve k dispozici. Pokud se působení studené vody vystavujete pravidelně, metabolický proces se zrychlí celkově, to znamená nejen během sprchování a bezprostředně po něm. Kromě snižování hmotnosti tak posílíte schopnost regenerace všech tělesných tkání.
Za sedmé, reakcí organismu na posílený metabolismus je aktivace imunitního systému a povzbuzení takzvané leukopoézy, tvorby bílých krvinek. Stoupá odolnost organismu vůči virům a baktériím, vůči nachlazení a chřipkám i závažnějším onemocněním.
Jak začít se studenou sprchou?
Za prvé, především pomalu a opatrně. Prudký přechod mezi teplotami při běžném sprchování a studenou sprchou je pro člověka, který to dosud nevyzkoušel, pořádný náraz. Začínat tedy musíte postupně. Můžete dokonce nejprve jenom tělo otírat žínkou namáčenou v ledové vodě, od končetin až po šíji a obličej. Pokud začínáte se sprchou, pak nastavte vodu o něco málo chladnější, než jste dosud byli zvyklí, tak, aby to nebyla šokující změna. Osprchujte si nejdříve nohy, potom zvolna a postupně břicho zezdola nahoru, spodní část zad a boky a nakonec krk a celá záda. Na místa dosud suchá zaměřte jenom slabý proud vody.
Za páté, důležitý je přístup. Měli byste ke studené sprše přistupovat s dobrou náladou, těšit se na ni jako na něco pro vás dobrého a prospěšného. Můžete si přímo představovat, co všechno užitečného způsobí ve vašem organismu. Jak vás celé obaluje ochranným, neprostupným obalem zdraví. Neměli byste pod studenou sprchou pouze „vydržet“. Měli byste si ji užívat a radovat se z ní. Tak totiž umožníte, aby se všechny její pozitivní přínosy projevily také u vás naplno.
Za šesté, nezapomínejte ani na přírodní možnosti využití studené vody. Horský pramen, potůček, nebo i prověřená vesnická pumpa – každý čistý přírodní zdroj lidskému zdraví velmi prospěje.
Studená nebo kontrastní?
Jednoznačná odpověď neexistuje. Obojí tělu nesmírně prospívá. Vyzkoušejte, uvidíte, co se vám víc zamlouvá.
ZDROJ: www.prokondici.cz