HUNA/ Pavel KLOUD
Publikované 21.09.2014 v 15:51 v kategórii POSTOJ, prečítané: 319x
Havajské ostrovy, největší polynéské souostroví v severním Tichém oceánu a jeden ze států USA jsou nejvzdálenější pevninou od všech kontinentů.Oceán kolem Havajských ostrovů je hluboký 3–6 km. Pozůstávají z osmi větších, hornatých ostrovů (Hawaii, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Lânai, Kahoolawe, soukromý Niihau) a řady menších, vesměs neobydlených korálových ostrovů, o celkové ploše 16759 km2. Žije zde něco přes milion obyvatel, které tvoří z jedné třetiny z běloši, zbytek jsou Japonci, Havajci (12 % Polynésanů) a míšenci, jakož i Filipínci, Číňané, Korejci.
Havaj, to je klid, pohoda a harmonie, ale také úžasně pestrá a rozmanitá příroda s kouzelnou atmosférou plnou inspirující energie. Sopky se střídají s tropickým deštným pralesem, jsou tam hory, vodopády obklopené kvetoucími stromy, nachází se zde velké množství pro nás neznámých rostlin, stromů a ovoce (jenom ananasů tam roste asi 100 druhů). Celý rok je tam teplo a tak příroda bují a kvete, nepřetržitě se sází a sklízí ananasy, cukrová třtina, banány, káva, květiny, taro, makadam, avokado, kokosy, citrony. Roste tady divoký zázvor, hila hila - citlivka stydlivá (mimosa), aloe vera a mnoho druhů orchidejí.
Nádherná příroda a staré učení huna, jehož podstatou je síla pozitivního učení, která vede k vnitřní svobodě, přitahuje na Havaj spoustu umělců, léčitelů a lidí, kteří na sobě chtějí spirituálně pracovat.Před třemi roky v květnu jsem se setkal v Praze s léčitelkou Marjánkou Vrabcovou McComb, která mi vyprávěla o životě na Havaji, ale především se mnou rozdělila o základy tradičního havajské filozofie huna - síly pozitivního myšlení. Protože jezdí často do Prahy, viděli jsme se od té doby několikrát a já poznával postupně sílu filosofie huna a rozhodl se odjet na místo, kde se podle ní žije a je také nejvíce praktikována. V únoru tohoto roku jsem odletěl na ostrov Kauai, který má rozlohu 1440 km2, a asi 40000 obyvatel. Autem se dá objet za hodinu a půl a má mnoho krásných pláží a míst, které stojí za návštěvu. Na severozápadě je úsek pobřeží Napali dlouhý 18 km, který je tvořený horami a dá se dá projít pouze pěšky.
Zde jsem se v sídle Aloha International zúčastnil přednášek praktickém využití huny a setkal jsem se také se šamanem Sergem Kahili Kingem, který je výkonný ředitel Aloha International. Dr. King má vzdělání v Havajské šamanské tradici a v tradici ze Západní Afriky, je doktor filozofie a psychologie. Přednáší po celém světě a je autorem mnoha knih.
HUNA se dá přeložit jako "tajemství", přesněji "očím utajené, na první pohled neviditelné". S příchodem západní civilizace na Havaj si domorodci ukryli Hunu do rodného jazyka a tak si toto „tajemství“ ústně předávali. Havajci si takto uchovávali pověsti a legendy, ale také hluboké životní pravdy. Proto také ještě nedávno mnoho lidí neporozumělo hlubšímu významu této staré moudrosti.
Huna je vědomé vytváření našeho vlastního světa, prostřednictvím vysvětlování si naší skutečnosti, toho čemu věříme a jak reagujeme a toho co si ze skutečnosti vybereme a procítíme. Studiu a praxi huny se může věnovat každý, kdo najde toho správného učitele, což vzhledem ke vzdálenosti, která nás od Havaje dělí, není jednoduché. Proto jsme se také rozhodli v příštím roce uspořádat nejméně sedmidenní seminář o huna přímo na Havaji. Základních principů umění HUNA, je sedm a proto by seminář probíhal na sedmi nejkrásnějších místech ostrova Kauai, takže by se účastníci naučili nejen tyto principy ale také by poznali to nejhezčí z Havaje.
SEDM PRINCIPŮ HUNA
Jedním ze způsobů meditace je připomínání si sedmi principů HUNA pomocí kamínků.
Postupujeme následujícím způsobem:
1/ Uvědomíme si piko - piko dýchání.
Při nádechu si myslíme: „Uklidňuji tělo i duši.“ Při výdechu: „Usmívám se.“ Toto opakujeme alespoň třikrát.
Poté změníme myšlenku na: „Jsem v tomto přítomném okamžiku.“ při nádechu ... ... a „V jediném okamžiku, krásném okamžiku.“ při výdechu. Opět opakujeme alespoň třikrát.
V ruce při tom držíme sedm barevných kamínků.
Poté, co jsme dýcháním připraveni, projdeme si procesem projevu. Projev je úmyslná schopnost nasměrovat pozornost a vědomí tak, abychom dokázali naplnit, co si přejeme.
2/ Vyjádříme si situaci, kterou chceme změnit
3/ Formulujeme kladný opak (strach na důvěru, chudobu na dostatek, apod.)
4/ Představíme si sami sebe v nových podmínkách
Zeptáme se kamínků: „Co si musím nejvíce připomenout, abych dosáhl změny, kterou si přeji?“ a pak je rozhodíme .....
1. Při výkladu vždy začínáme čirým křišťálem, který představuje IKE: svět je to, co si myslíme, že je (představivost předpovídá skutečnost). Faktem je něco, co si lze vyfotografovat nebo nahrát na video. Všechno ostatní je interpretace (výklad, objasnění) těchto faktů, jsou to naše city a myšlenky. Vědomí toho, že myšlenky vytvářejí realitu a že myšlenky si můžeme vybrat, nás může vést k dalšímu počínání. Kratší význam tohoto principu je vědomí, jeho opak je nevědomí, nebýt duševně probuzen. Na tento princip je možno meditovat s delfínem.
2. Potom si najdeme kamínek, ležící nejblíže ke křišťálu. Jestliže je nebližší kamínek např. červený, znamená to princip KALA, není žádných omezení (myšlenky přitahují skutečnost). Nemáme žádné limity kromě těch, které si sami vlastním myšlením vytvoříme. Můžeme být svobodní, změnit své názory na omezení, zdraví, štěstí, úspěch, minulost, budoucnost, přítomnost. Kratší význam je svoboda, a to, co nejvíce zamezuje svobodě, je tělesný nebo duševní stres. Když si zalétáte s ptákem vašeho výběru, můžete o tomto principu více popřemýšlet.
3. Oranžový kamínek znamená MAKIA, energie proudí tam, na co se soustředíme (zaostření dodává energii skutečnosti). Jestliže se zaměřujeme na věci pozitivní, více pozitivního vidíme a přitahujeme. Setkáme-li se např. se zlobou a zaměříme se na ni, zvíříme tím energii zloby a o to víc ji okamžitě pocítíme. Když si však právě v tomto okamžiku všimneme něčeho krásného, třeba stromu, modré oblohy nebo nějaké drobnosti kolem nás, a soustředíme se na to, pozitivní energie překryje zlobu a změní tím naši skutečnost. Proto zůstaňme zaostřeni na to co chceme a ne na to co nechceme. Kratší význam je zaostření, opak rozptýlení. K zamyšlení se o tomto principu si můžeme zalovit například s domácí nebo velkou, divokou kočkou.
4. MANAWA, teď je okamžik moci (teď angažuje skutečnost). Minulost již byla, budoucnost teprve přijde, ale tento okamžik je jediný, se kterým můžeme něco udělat, včetně změn pro budoucnost. Když chceme udělat změnu, buďme zakotveni v přítomnosti a vytrvejme. Kratší význam je vytrvalost, opak odkládání, kamínek je žlutý. Postát si můžeme s mezkem.
5. Zelený kamínek představuje ALOHA, milovat znamená být šťastný (touha dává směr skutečnosti). Když je ve vztahu, počínání, práci a nápadech přítomný pocit štěstí, je tam i láska. Proto buďme šťastní se vším, co je dobré. Láska roste spolu s oceněním a vděčností. Kratší výklad je láska a opak je zloba nebo hněv. Projížďka na koni nám může pomoci pochopit, jak léčit rozzlobené lidi posíláním bezpodmínečné lásky. OHA znamená radostné rozdělení se, HA je o životní energii, ALO znamená v tomto okamžiku.
6. Modrý kamínek označuje MANA, všechna síla pochází zevnitř (plynulost prožívá skutečnost). Už máme co potřebujeme, jen jsme někdy zablokováni výchovou, okolnostmi nebo prostředím. Mějme tedy sebedůvěru, že naše spojení se zdrojem síly v nás samých je naprosto bezpečné. Ve zkratce znamená MANA sebedůvěru nebo sebevědomí. Opakem je strach nebo pochyby. Půjdeme-li na pomyslnou procházku s medvědem, můžeme se víc spojit s duchem MANA.
7. Fialový kamínek znamená PONO, účinnost je mírou pravdy (změna vyživuje skutečnost). Jestliže nedostáváme od života, co bychom si přáli, změňme myšlení. Míra našeho úspěchu je vlastní pravdou. Žádná "protože" nebo "ale když" nejsou podstatná. Buďme dobří v tom, co děláme, a dělejme to nejlepší co umíme. Zůstaňme pružní v tom, jakým způsobem se plní naše přání, protože stejně jako se stéká mnoho řek do jednoho moře, tak vede i mnoho cest k jedinému cíli. Zkráceně znamená PONO pružné myšlení, opak je omezené myšlení. Protože jde o pružnost, můžeme si vybrat meditaci se psem, vlkem nebo liškou.
Při rozhazování kamínků mluvíme záměrně o tom, co si připomínáme, protože už vlastně všechno výše zmíněné víme, jen na to zapomínáme. Samozřejmě vlastní umístění kamínků není tak důležité jako čas, který si pro sebe uděláme, abychom se dostávali vědomě do styku s podvědomím a tím dokázali zhmotnit naše přání. Když si budeme opakovat úspěšný obraz a popis nových podmínek a připomínat si, že to půjde, postupně z toho budeme mít příjemný pocit. To bude důkaz, že se spojujeme s podvědomím. Až se ta podmínka pro nás stane zvykem, budeme vědět, že nás naše podvědomí úplně přijalo.
Zkrácená forma, jak praktikovat hunu v každodenním životě: Žehnejme okamžiku - Věřme si - Očekávejme jen to nejlepší.
Huna je na Havaji známa jako filozofie Aloha a znamená také přátelské přijímání, pro které jsou havajské ostrovy tak proslulé. Výše uvedený systém je jednoduchý a tak může někomu připadat, že nemůže fungovat. Je to však velmi silná technika, i když se musí hodně cvičit a praktikovat. Jak říká Marjánka " Toto tajemství bylo již lidstvu sděleno mnohokrát. Žehnejte všem a všemu, co si sami přejete. Slovo žehnat znamená rozpoznat nebo zdůraznit kladnou kvalitu, charakter nebo kondici s vědomím, že to co je zdůrazněno, vzroste, vydrží nebo nastane".
Huna se stala ve spojení s léčebnou rehabilitací velmi silnou uzdravovací technikou na jakékoli onemocnění. Pro ty, které huna zaujala natolik, že se o ní chtějí dozvědět více, dělám přednášky s promítáním fotografií z ostrova Kauai.
Přednášku lze objednat na telefonu +420 608 947 002 nebo mailem - pavel@kloud.cz |
Komentáre
Celkom 0 kometárov