LenkaBilaBlogMoudra od jiných lidí, která mne zaujala ...

KURKUMA, BOHYNĚ TRANSFORMACE A NÁDHERY

Publikované 19.01.2016 v 20:03 v kategórii ZDRAVÍ, prečítané: 189x

Připadá vám toto přízvisko poněkud zvláštní?  Aby ne, vždyť kurkuma je v indické ajurvéděpovažována za bylinu a koření s tak širokým spektrem působení, že jí dávají jména, jež se ze sanskrtu překládají jako Zlatá Bohyně, Vyvolená a již výše uvedená Bohyně transformace a nádhery. O tomto přírodním léku používaném pro zdraví a krásu se dokonce zmiňují indické Védy. Na základě historických pramenů je v Indii kurkuma užívána jako lék nejméně po dobu čtyř tisíc let. Tradiční čínská medicínase s tímto léčivým zázrakem kamarádí asi tak jeden tisíc let.

Možná budete vědět, že má kurkuma další přezdívku - říká se jí indický šafrán, žlutý zázvor či žlutý kořen. Toto koření se získává ze sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého pocházejícího z jihovýchodní Asie, Laosu a Thajska. Nejvíce se pěstuje v Číně, na Tchaj-wanu či Filipínách. Jedná se o vytrvalou bylinu s hlízovitým podzemním oddenkem, podlouhlými listy a žlutými květy na krátkých květních stvolech. Přízemní listy jsou kopinaté, celokrajné a mohou být dlouhé až 50 centimetrů. Klasovité květenství je složené ze světle žlutých květů a vyrůstá na asi 15 cm stvolu. Plodem jsou trojpouzdré mnohosemenné tobolky. Kurkuma patří do čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae).


Co se sbírá a co kurkuma obsahuje

Z kurkumy se běžně používá oddenek jasně žluté barvy, a to jak pro účely léčebné, kuchyňské, k barvení např. potravin a textilií, tak i pro účely kosmetické. Obsahuje nádherné žluté barvivo kurkumin, jež je dobře rozpustné v etanolu a v tucích a vonnou silici. Kurkumin jako aktivní složka má nahořklou, zemitou chuť. Kurkuma dále zahrnuje terpeny, ketony turmerton a arturmaron, zingiberin, hořčiny a další látky. Kurkumin ve svém žlutém barvivu obsahuje bioaktivní fenoly - flavonoidy, flavany a flavanoly, které působí antioxidačně. To znamená, že brání volným radikálům v poškozování buněk v našem organismu. Součástí silice v kurkumě je mj. i kafr. Oddenky kurkumovníku obsahují rovněž železo, mangan a vitaminy C a B6.


Kurkuma má silné protizánětlivé účinky, je velmi kvalitním antioxidantem a v podstatě přírodním antibiotikem. Všeobecně se ví, že se přidává jako jedna z hlavních ingrediencí do směsi koření kari. Jako barvivo se používá, například do bezvaječných těstovin, rýže či polévek. Někdy bývají výtažky z kurkumy používány při léčbě rakoviny. Především je kurkuma ideálním léčivem u některých poruch jaterní činnosti, velmi výrazně působí samozřejmě i na žlučník (jako párový orgán jater)a žlučové cesty (při žlučníkových kamíncích). Zvyšuje tvorbu žluči, posiluje organismus, léčí záněty v oblasti trávicího traktu, ulevuje od plynatosti a eliminuje parazity. V oblasti zažívání ničí škodlivé bakterie, aniž by ublížila střevní mikroflóře. Pomáhá zbavovat tělo jedů, detoxikuje, podporuje trávení, stimuluje dýchání a krevní oběh.


Kurkuma také snižuje množství cholesterolu v krvi a hladinu tuku. Podporuje prokrvení, zabraňuje tvorbě krevních sraženin, dá se užívat v podstatě jako mozkový doping, například pro lidi, kteří onemocněli Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, pomáhá při epilepsii, chrání před zhoršováním paměti a srdečními záchvaty. Léčí bolesti v krku, ramenou a kloubech, dobře působí při poruchách menstruace. Kurkuma dokonce zabírá na bakterie E.Coli a salmonely, chrání před rakovinou žaludku, jícnu, močového měchýře, jater či střev. Celkově má kurkuma vynikající protinádorové vlastnosti - působí preventivně při rakovině prostaty nebo slinivky břišní. Kurkumin má dobrý vliv na průběh rakoviny kůže (i pro místní ošetření se používají masti obsahující právě kurkumin). Pomáhá také při kvasinkových onemocněních. Hojí poškozená játra a je výbornou prevencí před mozkovou mrtvicí. Působí výborně při ekzémech a problémech s kůží, podporuje tvorbu kolagenu, pomáhá při artróze či cukrovce.


Jak kurkumu užívat

V lidovém léčitelství se kurkuma používá jako první pomoc při nejrůznějších poraněních, a to akutních i chronických. Kurkuma má analgetické vlastnosti a mírně svíravý účinek, čehož se dá účelně využít např. v případě říznutí, nebo při pohmožděninách a modřinách. Kurkumou ránu klidně můžete zasypat. Zlepšuje totiž hojení a čistí poškozenou a odumřelou tkáň. Také podporuje růst nových buněk.

Kurkuma se dá stejně jako zázvor nastrouhat do čaje s medem a léčit jím např. nachlazení. Nebo si můžete vyrobit přírodní léčivý "lektvar" doma, a to tak, že smícháte prášek z kurkumy s medem. Vzniklá oranžová hmota se dávkuje dle potřeby. Sušenou kurkumu můžete používat buď přímo do jídla jako běžné koření, nebo ji podle potřeby užívat ve formě prášku.


A co takhle dát si silný čaj z kurkumy?

Kořen vařte asi 15 minut, poté slijte a odvar nechte vychladnout. Tento odvar můžete využít při teplotě nebo otocích. Může se s ním omývat i kůže. V Indii po uštknutí hadem či pavoukem připravují toto léčivo k pití i k obkladům: 3 polévkové lžíce nahrubo nasekaného kořene kurkumy s půl šálkem vody se vloží do mixéru a dvě minuty se mixuje. Pro zlepšení chuti se může přidat sklenice mrkvové nebo rajčatové šťávy. Když se do tohoto nápoje přidá mouka, vytvoří se pasta, jež se maže na místo kousnutí.

Co se týče kontraindikací, ty kurkuma téměř nemá. Každopádně byste to neměli přehánět s dávkováním, protože citlivější jedince by vyšší dávky mohly např. nutit k dávení. Kurkuma není vhodná pro lidi s obstrukční žloutenkou (to je žloutenka způsobená ucpáním žlučových cest), nebo pokud se člověk nachází v akutní fázi jaterně-žlučníkových zánětů. Ještě se kurkuma nedoporučuje užívat při poruchách srážlivosti krve v těhotenstvía není vhodná pro malé děti.


Použití kurkumy v kosmetice

Jelikož kurkuma prokrvuje a napomáhá cirkulaci krve, podporuje tím dobrý stav a vzhled pokožky. Rovněž ji vyživuje, čistí a hydratuje. V některých částech Indie si dokonce dívky a ženy oplachují tvář vodou s kurkumou. Dodává pleti zlatavý nádech, chrání ji před kožními problémy, akné, vráskami a má omlazující účinek. Tím, že podporuje tvorbu kolagenu, napomáhá regeneraci kůže. Docela silný je éterický olej z kurkumy, jenž má protizánětlivé, antioxidační, analgetické a stimulační účinky. Může však dráždit a je mírně toxický. Dá se dobře míchat s esenciálními oleji ze zázvoru, šalvěje muškátové, ylang-ylang nebo kadidla. Bývá používán jako vonná přísada do některých parfémů s nádechem exotiky. Kurkuma se přidává i do krémů, nebo zubních past a je součástí pleťových masek.


Recept na domácí zubní pastu s kurkumou

V hmoždíři rozdrťte na jemný prášek hřebíček, anýz nebo fenykl. Vše se dávkuje po špetkách. Může se použít i skořice nebo různé bylinky (např. šalvěj, máta apod., nejlépe v podobě silice). Ale méně je někdy více. Přisypte kurkumu, jedlou sodu a rozmíchejte v kokosovém oleji, rozpuštěném předtím ve vodní lázni. Poměr sody a kokosového oleje je zhruba stejný. Některé zdroje raději doporučují místo sody použít jíl. Akorát dávkování se trochu liší: na 6 polévkových lžic oleje se dávají 2 polévkové lžíce jílu.


Ačkoli má kurkuma žlutou barvu, nádherně vám vybělí zuby. Myslíte si, že je to paradox? Nestačí však použít jen prášek z kurkumy a ústa si vypláchnout vodou, protože kurkuma není ve vodě rozpustná a zuby by tak zůstaly žluté. Když však použijete tuk, v tomto případě nejlépe kokosový olej, kurkuma se na něj naváže. Navíc stejně jako kurkuma, má i kokosový olej antibakteriální a protizánětlivé účinky. Takže si můžete kurkumovou pastou zuby nejen vybělit, ale také uzdravit celou svou dutinu ústní a předejít kazům a paradontóze.


ZDROJ: www.magazin.biooo.cz


="box-sizing:>

Komentáre

Celkom 0 kometárov

  • Neregistrovaný uživatel

    Meno: Prihlásiť sa

    Blog:

    Obsah správy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?